Eye Tonuri de gri
Invert Mode Culori inversate
Link Linkuri subliniate
Keypad Navigare prin tastatură
Triangle Cursor negru
Triangle Cursor alb
Remove Circle Text mic
Add Circle Text mare
Refresh Resetare
Close Inchide

Primăria orașului Leova a lansat oferta publică de obligațiuni municipale în valoare de 9 milioane de lei

La data de 10 august 2026, Primăria orașului Leova a lansat oferta publică de obligațiuni municipale, în cadrul evenimentului „Dezvoltarea locală prin piața de capital”, desfășurat la Chișinău.

Evenimentul a fost organizat de Centrul Analitic Independent „Expert-Grup”, în colaborare cu B.C. „Victoriabank” S.A. și cu suportul Ambasadei Regatului Țărilor de Jos în Republica Moldova.

Pentru orașul Leova, această emisiune reprezintă prima experiență de utilizare a obligațiunilor municipale ca instrument de atragere a resurselor financiare de pe piața de capital, oferind, totodată, cetățenilor și mediului de afaceri posibilitatea de a investi direct în dezvoltarea comunității.

9 milioane de lei pentru modernizarea spațiilor publice din cartierul central

Prin intermediul emisiunii de obligațiuni municipale, Primăria orașului Leova intenționează să atragă 9 milioane de lei, care vor fi investiți în reabilitarea și modernizarea a două curți din cartierul central al orașului, aferente celor cinci blocuri de locuit adiacente, însumând aproximativ 1,7 hectare de spațiu amenajat.

Investițiile sunt prevăzute în cadrul proiectului de reabilitare urbană și dezvoltare a infrastructurii spațiului public și vor include: alei pietonale, terenuri de joacă, iluminare aferentă, spații verzi, mobilier urban și infrastructură rutieră, în cadrul proiectului de reabilitare urbană și dezvoltare a infrastructurii spațiului public.

Emisiunea cuprinde 9.000 de obligațiuni, fiecare având o valoare nominală de 1.000 de lei, și este structurată în trei clase:

2 ani – dobândă fixă de 9,5%;
3 ani – dobândă fixă de 10%;
4 ani – dobândă flotantă, calculată în funcție de rata de referință aferentă bonurilor de trezorerie cu termen de 182 de zile, la care se adaugă o marjă fixă de 0,5 puncte procentuale.

Primarul orașului Leova, Alexandru Bujorean, a subliniat importanța acestui mecanism pentru dezvoltarea comunității:

„Obligațiunile municipale reprezintă pentru Leova nu doar o nouă sursă de finanțare, ci și o modalitate de investiție în dezvoltarea orașului nostru. Ne dorim ca oamenii și mediul de afaceri să poată investi direct în proiecte concrete, pe care le vor vedea realizate aici, acasă. Investind în Leova, investim împreună în viitorul comunității noastre.”

Perioada de subscriere: 10 august – 8 septembrie 2026

Oferta publică de obligațiuni municipale este deschisă în perioada 10 august – 8 septembrie 2026.

În primele două zile ale ofertei, 10 și 11 august, subscrierea este rezervată persoanelor fizice, rezidente și nerezidente.

Începând cu 12 august 2026, oferta devine accesibilă tuturor investitorilor eligibili, inclusiv persoanelor juridice. În cazul în care toate obligațiunile vor fi subscrise înainte de expirarea termenului stabilit, oferta poate fi închisă anticipat. Intermedierea financiară a ofertei publice este asigurată de B.C. „Victoriabank” S.A.

Persoanele interesate să investească pot consulta Prospectul ofertei publice și Condițiile de emitere a obligațiunilor Primăriei orașului Leova, documente care conțin informațiile complete privind emisiunea, condițiile investiției și procedura de subscriere.

Documentele sunt disponibile, de asemenea, la sediul Primăriei orașului Leova și la sediul intermediarului B.C. „Victoriabank” S.A., str. 31 August 1989, nr. 141, mun. Chișinău.

Pentru informații suplimentare privind procedura de subscriere și investiția în obligațiunile municipale, persoanele interesate pot contacta Victoriabank – Direcția Trezorerie: 030 303 323 / 030 303 328, valori.mobiliare@vb.md.

Alte autorități publice locale care au beneficiat de suportul „Expert-Grup” în procesul de emitere a obligațiunilor municipale sunt: Primăria municipiului Chișinău (2022), Primăria municipiului Ceadîr-Lunga, UTA Găgăuzia (2021, 2024 și 2026), precum și autoritățile publice locale din Sîngera (2021), Sireți (2025) și Costești (2025).

Emisiunea obligațiunilor municipale este realizată cu sprijinul Centrului Analitic Independent „Expert-Grup”, în cadrul proiectului de consolidare a capacității de reziliență a autorităților publice locale, cu suportul financiar al Ambasadei Regatului Țărilor de Jos în Republica Moldova.

Prin utilizarea acestui instrument financiar, Primăria orașului Leova își propune să diversifice sursele de finanțare pentru proiectele de dezvoltare locală și să ofere cetățenilor și investitorilor posibilitatea de a contribui direct la modernizarea orașului.

Urmăriți și înregistrarea video a evenimentului:

https://www.facebook.com/share/v/1HS31WsrNf/

Articole Recente

Cartea orașului Leova