×
Meniu

Pe 9 februarie orașul Leova a avut parte de oaspeți deosebiți

Excelența Sa, Dl Stanislav Kázecký, Ambasadorul Republicii Cehe în Republica Moldova, în cadrul vizitei de lucru, a venit în prima localitate din Republica Moldova cu care a colaborat Guvernul Cehiei mai bine de 15 ani în urmă, în cadrul primelor proiecte de dezvoltare locală.
Am avut o discuție sinceră și productivă cu privire la dezvoltarea serviciilor publice locale și posibilitatea de continua colaborarea noastră în vederea restaurării stației de epurare din or.Leova, care încă în 2007-2008, a fost dotată cu utilaj performant, procurat cu suportul partenerilor cehi.
În prezent, Agenția de Dezvoltare a Cehiei examinează posibilitatea elaborării studiului de fezabilitate, în scopul identificării soluțiilor tehnice dar și posibilităților financiare de a renova acest obiect de importanță vitală pentru orașul nostru, care a fost construit încă în perioada sovietică și a cărui parametri deja nu mai corespund cerințelor și normativelor de mediu actuale.
Am mulțumit Excelenței Sale pentru vizită și suportul acordat orașului nostru pe parcursul timpului.