Raportul Primarului orașului Leova pentru anul 2016

Activitatea Primăriei orașului Leova, în anul 2016, s-a desfășurat în   conformitate cu prevederile Legii  nr.436-XVI din 28.12.2006, privind administraţia publică locală, în corespundere cu  prevederile legislaţiei în vigoare, de planul de dezvoltare strategică a oraşului Leova şi programul de activitate a consiliului orăşănesc.

Specialiştii din aparatul primăriei, au întreprins măsurile necesare în vederea executării deciziilor Consiliului orăşenesc, asigurînd elaborarea proiectului de buget pentru anul 2016, prezentarea lui spre aprobare şi executare;

–  Bugetul primăriei orașului Leova, pentru anul 2016  a fost aprobat la partea de venituri în mărime de  12862,2  mii lei ( inclusiv mijloace speciale).

– Veniturile totale încasate 12576,5 mii lei:

–  inclusiv veniturile proprii                                      5983,9 mii lei.

–  mijloace transmise de la bugetul de stat              6878,3 mii lei.

Pentru amenajarea oraşului, au fost valorificate mijloacele financiare în sumă de  2797,4 mii lei, inclusiv:

–  achitarea serviciilor prestate de Î.M. ,„Salubr-Leova” –   586,0  mii lei;

– pavarea (1000 m²)  drumurilor pietonale – 355,0 mii lei;

– reparația 3 poduri intravilan – 79,6 mii lei;

– reparația 3 selectoare de acumulare ape pluviale – 37,6 mii lei;

–  restabilirea canalului (centurii) de evacuare ape pluviale – 67,4 mii lei;

– plombarea străzilor și marcajul rutier –  395,8 mii lei;

–  reparaţia şi intreţinerea străzilor (lucrări de reprofilare)  – 21,4 mii lei;

–  construcția rețelei de iluminare stradală –  346,2  mii lei;

–  investiţii capitale în construcţia reţelelor de apeduct – 93,4 mii lei;

– cheltuieli de instalare și amenjare a 2 monumente –  104,7 mii lei;

– construcția scenei – 99,8 mii lei;

– inițierea construcției cimitirului orășănesc – 398,0 mii lei;

– alte cheltuileli pentru amenajarea oraşului (instalarea semnelor rutiere, instalarea şi repararea scaunelor, cheltuieli de proiectare și expertiză,  altele) – 212,5 mii lei.

Au fost alocate surse financiare pentru:

– Reparaţia instituţiilor  489,1 mii lei ( reparaţii curente şi capitale: sediul primăriei – 59,8 mii lei, grădiniţa nr.1 – 200,0 mii lei,  grădiniţa nr.2 – 200,0 mii lei, şcoala sportivă –  15,7  mii lei, casa de creaţie – 8,4 mii lei,  biblioteca –  5,2 mii lei )

– Activităţile culturale ( tineret şi sport )  –   73,0   mii lei;

Amenajarea oraşului: la capitolul salubrizare, inverzire, reparaţie  întreţinerea şi  iluminarea străzilor reprezintă obiectivele prioritare.

Pentru perioada 2017, aparatul primăriei oraşului Leova,  au ca obiectiv următoarele activităţi :

• Asigurarea bunei funcţionări a instituţiilor din teritoriu pe parcursul întregului an bugetar;
  • Extinderea şi reabilitare reţelelor de apeduct şi  canalizare (circa 400 m);
  • Reparaţia şi întreţinerea străzilor ( pavarea circa 1000 m², reabilitarea străzilor centrale circa 400 m);
  • Iluminarea stradală pe tot teritoriul oraşului (circa 6,8 km);
  • Atragerea investiţiilor prin intermediul diferitor proiecte;
  • Crearea condiţiilor favorabile pentru dezvoltarea businessului mic şi mijlociu.
  • Asigurarea activităţii eficiente a întreprinderii municipale care prestează servicii populaţiei