USAID Proiectul de Susținere a Autorităților Locale din Moldova

Pe data 20 noiembrie 2015, Agentia Statelor Unite pentru Dezvoltare Intemationala a donat orasului Leova 750 pubele din plastic pentru colectarea deseurilor solide. Stephanie Chetraru, Vice-directorul USAID Moldova a inminat solemn containerele primarului de Leova, Vitalie Gargaun. Aceste containere vor contribui la sporirea accesului cetatenilor la serviciile de salubrizare, diminuind totodata impactul nociv asupra mediului si rezultind intr-un oras mai curat si o populafie mai sanatoasa. Vitalie Gargaun, Primarul de Leova a tinut si multumeasca Poporului American pentru aceasta contributie, mentionind: Prin imbunatatirea pas cu pas a serviciilor publice, orasul Leova va fi si mai aproape de cetatean, oferindu-i calitatea potrivita si totodata, sporindu-si capacitatea de a activa autonom si de a face fata, provocarilor legate de procesul de descentralizare. USAID va continua sa coopereze cu Primaria Leova, continuind eforturile comune in asigurarea serviciilor de calitate cetitenilor sai.